Need some advice?
Call us at +420 515 917 670
EMKO EM-SF-K3921-Nx
Catalog number: EM-SF-K3921-Nx
EM-SF-K3921-Nx is a small industrial PC. It is a customized mini PC, made in Czech Republic. This PC is used in digital signage and other industrial solutions.
mini-STX, Alder Lake-N / Twin Lake
2x COM, 2x DP + 1 přes USB Type-C, 2x LAN
Operation temperature -20~45°C
Product parameters
| Manufacturer | EMKO |
|---|---|
| Video output | DisplayPort |
| SATA | 1x |
| Software support | Linux, Windows |
| Audio | Microfone input, Audio output |
| Memory type | M.2 SSD PCIe, Key-M, M.2 PCIe, Key-E |
| Power Input | DC 12V, DC 19-28V, DC-in via USB-C 20V |
| Size (L x W x H) | 147 x 161 x 45mm |
| Market | Digital Signage |
| Form Factor | Mini-STX |
| Power Input | DualRange internal/external DC input (12V / 19-28V), PowerDelivery Sink Mode (20V DC-In via USB-C) |
| Processor | N50 / N97 / N150 / N200 / i3-N305 / i3-N355 |
| LAN/USB/COM | 1x GbE + 1x 2,5GbE LAN, 2x COM (RS-232/422/485) optional, 4x USB 3.2 Gen1 (Front Type-C) with DP Alt mode, 3x USB 2.0, 2x USB 3.2 Gen2 |
| Interface | 1x SATA III 6Gb/s, 1x M.2 PCIe Key-M NVMe SSD, 1x M.2 PCIe Key-E WLAN |
| Size | 147 x 161 x 45 mm |
| Operating temperature | -20 ~ +45°C |
| Memory type | SO-DIMM 5600MHz, max 32GB |
| DDR | DDR5 |
Mainboard:
- Kontron K3921-Nx, mini-STX, 24/7 industrial motherboard (Designed by Kontron)
Processor:
- N1: Intel® Processor N50 (2C/6W) SoC
- N2: Intel® Processor N97 (4C/12W) SoC
- N3: Intel® Processor N150 (4C/6W) SoC Twin Lake
- N4: Intel® Processor N200 (4C/6W) SoC
- N6: Intel® Core™ i3 N305 (8C/15W) SoC
- N7: Intel® Core™ i3 N355 (8C/15W) SoC Twin Lake
Memory:
- DDR5 4800MHz
-
1x slot SO-DIMM, max. 32GB, non-ECC
Product features:
- 2x COM (RS-232/422/485) optional
- 2 to 3 DisplayPorts V1.4a (1x over USB Type-C alt mode DPoC) - Combinations: 2x DPP + 1x DPoC / 2x DPP + LVDS or eDP / 1x DPP + 1x DPoC + eDP or LVDS
- 4x USB 3.2 Gen1 (Front Type-C) with DP Alt mode, 3x USB 2.0, 2x USB 3.2 Gen2
- 8 bit GPIO + HD audio
- 1x GbE + 1x 2,5GbE LAN
- 1x M.2 PCIe Key-M NVMe SSD, 1x M.2 PCIe Key-E WLAN
- 1x SATA III 6Gb/s
- Galvanized pre-coated metal sheet chassis, colour black / white / silver, ALU front panel (bended or milled) with custom logo (silk print or laser), size 153 × 160 × 46mm
- Wide temperature range endurance -20~45°C fanless (10W TDP) / -20~45°C with active fan (15W TDP)
- Vesa / Wall / DIN mounting options
- Approved for 24/7 usage
- HW Watchdog / Intel® TPM V2.0 onboard
Need some advice?
Call us at +420 515 917 670
Why EMKO IPC?

Czech custom manufacturing
Production takes place directly at our facility, we do not import any semi-finished products.

Structural durability
Our structures are designed for safe use.

Warranty
We provide a long-term warranty on all our products.

Over 10,000 projects completed
Our implementations can be found all over the world.





