Need some advice?
Call us at +420 515 917 670
EMKO S730
Catalog number: Smartcase_S730
Smartcase S730 is a small industrial PC with D3713-V/R or D3423-R or K3931-N motherboard from Kontron. This PC is used in digital signage.
Compact Design (250 x 52 x 191 mm)
Dual Front USB 3.2 Gen1 Connectors
Low Profile Extension Slot
Option for Internal 65W PSU Module
Horizontal and Vertical Stand plus Wall Mount Bracket
Product parameters
| Manufacturer | EMKO |
|---|---|
| Video output | DisplayPort |
| SATA | 1x, 2x |
| Software support | Linux, Windows |
| Audio | Microfone input, Audio output |
| Memory type | M.2 SSD PCIe, Key-M, M.2 PCIe, Key-E, Mini PCIe |
| Power Input | DC 8-36V |
| Operating temperature | -10°C~70°C |
| Size (L x W x H) | 250 x 52 x 191mm |
| Market | Digital Signage |
| Form Factor | Mini-ITX |
| Power Input | DC 8-36V |
| Processor | AMD Embedded V1000/R1000 Series SoC Platform for AMD FP5 SoC Processor or Intel Alder Lake N SoC Series |
| LAN/USB/COM | 2x RJ45, 4x USB 3.1 Gen1, 2x USB 3.1 Gen2, 4x COM (2x option) |
| Interface | 2x SATA III 6Gb/s, 1x M.2 SSD (Key-M: 2230/2242/2280), 1x M.2 (Key-B: 2242/2252/2260/2280) |
| Size | 250 x 52 x 191mm |
| Operating temperature | Active -10 ~ 45°C |
| Memory type | DDR4-3200 / DDR5-4800 |
| DDR | 2x SO-DIMM / 1x SO-DIMM |
Mainboard:
- Kontron D3713-V/R, mini-ITX, 24/7 Industrial series
- Kontron D3723-R, mini-ITX, 24/7 Industrial series
- Kontron K3931-N, mini-ITX, 24/7 Industrial series
Processor:
- AMD Embedded V1000/R1000 Series SoC Platform for AMD FP5 SoC Processor
- AMD Radeon™ Vega Graphics (within SoC)
- Intel® Alder Lake N SoC series N50 / N97 / N200 / i3 N305
- TDP 6-35W
Memory:
- AMD solution - DDR4 2400 / 3200 MHz, 2x slot SO-DIMM, max. 32GB
- Intel solution - DDR5 4800 MHz, 1x slot SO-DIMM max. 32GB
Product features:
- Optional internal Wi-Fi M.2 module incl. 1x SMA connector for antenna
- PCIe x4 low profile slot with riser
- Mounting space for 2.5” Drive or internal 12 V PSU module
- External DC-in jack 8-36V
- Galvanized metal sheet chassis, colour black, size 250 x 52 x 191 mm, cca 1kg
- Operating temperature range endurance D3713-V/R, D3723-R:
- -10 to +35 °C with Passive heatsink - fanless (max. 15 W TDP)
- -10 to +40 °C with Passive heatsink - fanless (max. 12 W TDP, vertical position only)
- -10 to +45 °C with Active heatsink - with fan (max. 35 W TDP)
- Operating temperature range endurance K3931-N:
- -10 °C ... +40 °C (max. 15 W TDP, horizontal position)
- -10 °C ... +45 °C (max. 15 W TDP, vertical position)
- -10 až +45 °C s active heatsink (max. 35 W TDP)
Need some advice?
Call us at +420 515 917 670
Why EMKO IPC?

Czech custom manufacturing
Production takes place directly at our facility, we do not import any semi-finished products.

Structural durability
Our structures are designed for safe use.

Warranty
We provide a long-term warranty on all our products.

Over 10,000 projects completed
Our implementations can be found all over the world.



