Need some advice?
Call us at +420 515 917 670
K3921-H7 mSTX Kontron
Catalog number: F5120-V24xxx
K3921-H7 is industrial motherboard produced in Germany from Kontron. This mSTX with Intel Core i3 Twin Lake N355 is used in Kiosks, Digital Signage, HMI
mini-STX, Twin Lake N355
Intel® Core i3 N355 (8C/15W) SoC
DDR5-4800
Industrial Series
Product parameters
| Manufacturer | KONTRON |
|---|---|
| Video output | DisplayPort, LVDS, eDP |
| SATA | 1x |
| Software support | Linux, Windows |
| Audio | Microfone input, Audio output |
| Memory type | M.2 SSD PCIe, Key-M, M.2 PCIe, Key-E |
| Power Input | DC 12V, DC 19-28V, DC-in via USB-C 20V |
| Operating temperature | 0~60°C |
| Size (L x W x H) | 140 x 148mm |
| Market | Industrial mainboard |
| Form Factor | miniSTX |
| Power Input | DualRange internal/external DC input (12V / 19-28V) PowerDelivery Sink Mode (20V DC-In via USB-C) |
| Processor | Intel Twin Lake N SoC Series H7: Intel® Core i3 N355 (8C/15W) SoC |
| LAN/USB/COM | 3x USB 2.0, 3x USB 3.2 Gen1, 2x USB 3.2 Gen2, 1x USB 3.2 Gen1 (Front Type-C) with DP Alt mode, 1x Realtek GbE LAN, 1x 2,5GbE |
| Interface | 1x SATA 6G, 1x M.2 2230/42/80 (Key-M, PCIe x2 Gen3/NVMe SSD modules), 1x M.2 2230 (Key-E, WLAN/Bluetooth modules, CNVi support only) |
| Size | 140x148 mm |
| Operating temperature | 0-60 °C |
| Memory type | DDR5 4800MHz |
| DDR | SO-DIMM |
Processor:
- Intel Twin Lake N SoC Series
- H7: Intel® Core i3 N355 (8C/15W) SoC
Graphics:
- Intel® UHD Graphics driven by Intel® Xe with up to 32 execution units (EUs)
- Up to 3x DPP V1.4a (up to 4K resolution)
- 1x Embedded DP (eDP V1.4b up to 4K resolution)
- 1x Dual-Channel 24bit LVDS
Memory:
- DDR5 4800 SDRAM
- 1x SO DIMM socket, up to 32 GByte memory, non-ECC
Product Features:
- 8 Bit GPIO & HD Audio onboard
- 3x USB 2.0, 3x USB 3.2 Gen1, 2x USB 3.2 Gen2, 1x USB 3.2 Gen1 (Front Type-C) with DP Alt mode
- 1x Realtek GbE LAN, 1x 2,5GbE incl. Teaming
- 1x SATA 6G
- 1x M.2 2230/42/80 (Key-M, PCIe x1 Gen3/NVMe SSD modules)
- 1x M.2 2230 (Key-E, WLAN/Bluetooth modules, CNVi support only)
- Intel® integrated iTPM V2.0
- DualRange internal/external DC input (12V / 19-28V), PowerDelivery Sink Mode (20V DC-In via USB-C)
- 2x RS-232 support onboard (1x incl. RS485/422)
Usage:
- Kiosks, Digital Signage, HMI,...
- Designed for 24/7 use, with enhanced temperature range, up to 60°C
Recommended accessories:
Need some advice?
Call us at +420 515 917 670
Why EMKO IPC?

Czech custom manufacturing
Production takes place directly at our facility, we do not import any semi-finished products.

Structural durability
Our structures are designed for safe use.

Warranty
We provide a long-term warranty on all our products.

Over 10,000 projects completed
Our implementations can be found all over the world.





