Need some advice?
Call us at +420 515 917 670
K4031-H7 mITX Kontron
Catalog number: F5120-V235
K4031-H7 is industrial motherboard produced in Germany from Kontron.This mITX motherboard with CPU Intel Core Ultra 7 is used in AI Applications, casino gaming, industrial automation, digital signage and medical systems.
mini-ITX, Intel® Core™Processor Meteor Lake H
Intel® Core™ Ultra 7 155H SoC
Intel® NPU integrated (up to 11 TOPS) , Intel® GNA 3.5
DDR5-5600
Industrial Series
Product parameters
| Manufacturer | KONTRON |
|---|---|
| Video output | DisplayPort, LVDS, eDP |
| SATA | 1x, 2x |
| Software support | Linux, Windows |
| Audio | Microfone input, Audio output |
| Memory type | M.2 SSD PCIe, Key-M, M.2 PCIe, Key-B, M.2 PCIe, Key-E |
| Power Input | DC 8-34V |
| Operating temperature | 0~60°C |
| Size (L x W x H) | 170 x 170mm |
| Market | Industrial mainboard |
| Form Factor | miniITX |
| Power Input | 8-34V, PD Input via USB-C 28V |
| Processor | Intel® Meteor Lake H SoC Series, H7: Intel® Core™ Ultra 7 155H |
| PCIe/mPCIe/PCI | 1x PCIe x8 (8 lane, Gen5, open slot for x16 card support) |
| LAN/USB/COM | 4x USB 2.0, 2x USB 3.2 Gen1, 5x USB 3.2 Gen2, 1xUSB-C TB4, 1x Intel® 1GbE LAN, 1x Realtek 5GbE incl. Teaming |
| Interface | 2x SATA 6G 1x M.2 2230/2242/2280 (Key-M, PCIe x4 Gen4/NVMe SSD modules) 1x M.2 2230/2242/3052 (Key-B, PCIe x2/USB2 /5G module) Nano SIM socket for 5G module 1x M.2 2230 (Key-E, WLAN/Bluetooth modules, PCIe/USB/CNVio) |
| Size | 170x170mm |
| Operating temperature | 0-60 °C |
| Memory type | DDR5 5600MHz |
| DDR | SO-DIMM |
Processor:
- Intel Meteor Lake H SoC Series
- H7: Intel® Core™ Ultra 7 155H
Graphics:
- Intel® Arc™ GPU with up to eight Xe-cores (up to 128 graphics execution units)
- 1x TB4/USB4® (DP2.1 up to UHBR20 8K)
- 3x DP V1.4a up to 8K
- 1x USB-C with DPoC via header (USB Key-A)
- 1x eDP V1.4b up to 5K, 1x Dual-Channel 24bit LVDS
Memory:
- DDR5 5600 SDRAM
- 2x SO DIMM socket, up to 96 GByte memory, non-ECC
Product Features:
- 8 Bit GPIO & HD Audio onboard
- 4x USB 2.0, 2x USB 3.2 Gen1, 4x USB 3.2 Gen2, 1x USB 4
- 2x SATA III
- 1x Intel® 1GbE LAN, 1x Realtek 5GbE incl. Teaming
- 2x SATA 6G
- 2x M.2 2230/2242/2280 (Key-M, PCIe x4/Gen4/NVMe SSD modules)
- 1x M.2 2230/2242/3052 (Key-B PCIe x2/USB2 /5G module)
- Nano SIM socket for 5G module
- 1x M.2 2230 (Key-E, WLAN/Bluetooth modules, PCIe/USB/CNVio)
- 1x PCIe x8 (8 lanes, Gen5, open slot for x16 card support)
- Intel® integrated iTPM V2.0
- WideRange internal/external DC Input (8V - 34V)
- HW Watchdog onboard
- 2x RS-232 support onboard
Usage:
- Casino gaming, industrial automation, digital signage, medical systems
- Designed for 24/7 use, with enhanced temperature range, up to 60°C
Need some advice?
Call us at +420 515 917 670
Why EMKO IPC?

Czech custom manufacturing
Production takes place directly at our facility, we do not import any semi-finished products.

Structural durability
Our structures are designed for safe use.

Warranty
We provide a long-term warranty on all our products.

Over 10,000 projects completed
Our implementations can be found all over the world.




