Need some advice?
Call us at +420 515 917 670
MA20-Q6700 Series
Catalog number: MA20-Q6700_S.DUPLICATE
MA20-Q6700 is industrial motherboard produced in Taiwan by Jetway. This ATX motherboard with CPU Intel Alder Lake Q670E is used in Factory automation
ATX, Intel Q670E
LGA1700 12/13th gen.
DDR5 5600MHz 128GB
Industrial Series
Product parameters
| Manufacturer | JETWAY |
|---|---|
| Video output | VGA, HDMI, DisplayPort |
| SATA | 1x, 2x, 3x, 4x |
| Software support | Linux, Windows |
| Audio | Microfone input, Audio output |
| Memory type | M.2 SSD PCIe, Key-M, M.2 PCIe, Key-B, M.2 PCIe, Key-E |
| Power Input | ATX 8pin, ATX 24pin |
| Operating temperature | 0~60°C |
| Size (L x W x H) | 305 x 244mm |
| Market | Industrial mainboard |
| Form Factor | ATX |
| Power Input | ATX PWR (8+24 pin), AT/ATX Supported |
| Processor | 12/13th Generation Intel® Core™ i9/i7/i5/i3/Pentium |
| PCIe/mPCIe/PCI | 2x PCIe Gen.4 x16 (for 1xPCIe x16 or 2xPCIe x8), 2x PCIe Gen.4 x4, 2x PCIe Gen.3 x1, 1x PCI, 4x M.2 slots (2x M-key, 1x E-key, 1x B-key) |
| LAN/USB/COM | 1x Intel® i225-LM 2.5GbE, 2x Intel® i225-V 2.5GbE, 7x USB3.2 Gen.2, 2x USB3.2 Gen.1, 3x USB2.0, 6x COM (COM1/2 support RS232/422/485) |
| Interface | 4x SATAIII (6Gb/s) support RAID 0,1,5,10 |
| Size | 305 x 244 mm |
| Operating temperature | 0 ~ +60°C |
| Memory type | UDIMM |
| DDR | DDR5-4800 |
Processors:
- Intel® 13th/12th LGA1700 Socket Core i9/i7/i5/i3/Pentium processor (Max. 125W TDPs under 240A)
- Intel® Q670E Chipset
Memory:
- 4 UDIMM Sockets DDR5-5600
- 13th CPU support 4x Dual CH non-ECC DDR5 5600MHz UDIMM up to 128GB
- 12th CPU support 4x Dual CH non-ECC DDR5 4800MHz UDIMM up to 128GB
Product features:
- 3x 10/100/1000/ 2500 Base-TX Ethernet Ports
- 1x Intel® i225-LM 2.5GbE, 2x Intel® i225-V 2.5GbE
- 1x HDMI, 1x DP, 1x VGA
- 6x COM (COM1/2 support RS232/422/485)
- 7x USB3.2 Gen.2, 2x USB3.2 Gen.1, 3x USB2.0
- 2x PCIe Gen.4 x16 (for 1xPCIe x16 or 2xPCIe x8), 2x PCIe Gen.4 x4, 2x PCIe Gen.3 x1, 1x PCI
- 4x M.2 slots (2x M-key, 1x E-key, 1x B-key)
- 4x SATAIII (6Gb/s) support RAID 0,1,5,10
- Support JetBIOS SW back up tool and JetBIOS HW recovery tool for BIOS recovering
- Support Onboard TPM2.0 (MA20-Q6702 only)
Usage:
- Digital signage, Industrial PC, Edge computing, Factory Automation, Digital security
Need some advice?
Call us at +420 515 917 670
Why EMKO IPC?

Czech custom manufacturing
Production takes place directly at our facility, we do not import any semi-finished products.

Structural durability
Our structures are designed for safe use.

Warranty
We provide a long-term warranty on all our products.

Over 10,000 projects completed
Our implementations can be found all over the world.