Need some advice?
Call us at +420 515 917 670
MI02-10 Series
Catalog number: MI02-10_S
MI02-10 is industrial motherboard produced by Jetway. This Thin mITX motherboard with Intel Comet Lake Q470E is used in Digital signage and industrial PCs
Intel 10/11th LGA 1200 socket Core i9/i7/i5/i3/Pentium/Celeron Comet Lake-S Processor (Max. 65W TDP)
2x DDR4 2933/2666/2400MHz SO-DIMM up to 64GB
Operating temp.: 0°C ~ 60°C
Product parameters
| Manufacturer | JETWAY |
|---|---|
| Video output | HDMI, DisplayPort, LVDS, eDP |
| SATA | 1x |
| Software support | Linux, Windows |
| Audio | Microfone input, Audio output |
| Memory type | M.2 SSD PCIe, Key-M, M.2 PCIe, Key-B, M.2 PCIe, Key-E |
| Power Input | DC 12-24V |
| Operating temperature | 0~60°C |
| Size (L x W x H) | 170 x 170mm |
| Market | Industrial |
| Power Input | DC-in (12-24V) |
| Processor | Intel 10/11th LGA 1200 socket Core i9/i7/i5/i3/Pentium/Celeron Comet Lake-S Processor (Max. 65W TDP) |
| PCIe/mPCIe/PCI | 1x PCIe x16 slot, 1x M.2 M-key 2280 (SATA/PCIe x4) support NVMe, 1x M.2 E-key 2230 (PCIe x1/USB2.0) support CNVi, |
| LAN/USB/COM | 4x COM (COM1/COM2 support RS232/422/485), 4x USB3.2 Gen.2, 2x USB3.2 Gen.1, 4x USB2.0, 2x RJ45 |
| Video input | 2x HDMI (Max Resolution: 4096x2160@30Hz), 1x DP (Max Resolution: 4096x2304@60Hz), 1x LVDS (Max Resolution: 1920×1200@60Hz), 1x eDP (Max Resolution: 4096x2304@60Hz) |
| Interface | 1x SATAIII (6Gb/s) support RAID W/M.2 M-key |
| Size | 170 x 170 mm |
| Operating temperature | 0~60°C |
| Memory type | 2x Dual CH DDR4 2933/2666/2400MHz SDRAM SO-DIMM up to 64GB, (MHz depends on CPU support) |
| DDR | SO-DIMM |
Processor:
- Intel® 10/11th LGA 1200 Socket Core i9/i7/i5/i3/Pentium/Celeron Comet Lake-S Processor (Max. 65W TDP)
- Intel Q470E Express chipset
- AMI 256Mb Flash ROM BIOS
Model:
- MI02-10
- MI02-12 (W/TPM2.0)
Memory:
- 2x Dual CH DDR4 2933/2666/2400MHz SDRAM SO-DIMM up to 64GB
- * Core i9 / i7 CPUs support DDR4 up to 2933 MHz
- * Core i5 / i3 CPUs support DDR4 up to 2666 MHz
- * Pentium / Celeron CPUs support DDR4 up to 2400 MHz
Product features:
- 4x COM (COM1/COM2 support RS232/422/485), 4x USB3.2 Gen.2, 2x USB3.2 Gen.1, 4x USB2.0, 2x RJ45
- 1x PCIe x16 slot, 1x M.2 M-key 2280 (SATA/PCIe x4) support NVMe, 1x M.2 E-key 2230 (PCIe x1/USB2.0) support CNVi,
- 1x M.2 B-key 3042/3052 (USB3.0/PCIe x1) W/SIM card slot
- 1x SATAIII (6Gb/s) support RAID W/M.2 M-key
- Support onboard TPM 2.0 (MI02-12 only)
- 2x HDMI (Max Resolution: 4096x2160@30Hz), 1x DP (Max Resolution: 4096x2304@60Hz), 1x LVDS (Max Resolution: 1920×1200@60Hz), 1x eDP (Max Resolution: 4096x2304@60Hz)
Need some advice?
Call us at +420 515 917 670
Why EMKO IPC?

Czech custom manufacturing
Production takes place directly at our facility, we do not import any semi-finished products.

Structural durability
Our structures are designed for safe use.

Warranty
We provide a long-term warranty on all our products.

Over 10,000 projects completed
Our implementations can be found all over the world.







