Need some advice?
Call us at +420 515 917 670
MI225Q6700 Series
Catalog number: MI225Q6700_S
MI225Q6700 is industrial motherboard produced by Jetway. This mITX motherboard with CPUIntel 12/13. Gen, H610. Usage: Edge computing and factory automation
Mini-ITX Embedded motherboard12th / 13th Intel® core i7 / i5 / i3, Celeron &Pentium® LGA1700 Socket Processor (Max.65W TDP, 180A)
2x DDR5 3200MHz SO-DIMM up to 64GB
4x M.2 and 1x PCIe x16 slot
Operating temp.: -10°C ~ 50°C
Product parameters
| Manufacturer | JETWAY |
|---|---|
| Video output | VGA, HDMI, DisplayPort, LVDS, eDP |
| SATA | 1x, 2x, 3x, 4x |
| Software support | Linux, Windows |
| Audio | Microfone input, Audio output |
| Memory type | M.2 SSD PCIe, Key-M, M.2 PCIe, Key-B, M.2 PCIe, Key-E |
| Power Input | ATX 4pin, ATX 24pin |
| Operating temperature | -10~50°C |
| Size (L x W x H) | 170 x 170mm |
| Market | Industrial |
| Form Factor | mini-ITX |
| Power Input | ATX PWR (4+24 pin) |
| Processor | Intel® 12th/13th LGA1700 Socket Processor (Max.65W TDP), Intel® Q670E Express Chipset |
| PCIe/mPCIe/PCI | 1x PCIe Gen.4 x16 slot, 1x M.2 M-Key (2280, PCIe Gen.3 x4 interface) support NVMe, 1x M.2 M-Key (2242, PCIe Gen.4 x4/SATA interface) support NVMe, 1x M.2 E-Key (2230, USB2.0/PCIe Gen.3 x1 interface) support CNVi, 1x M.2 B-key (3042, PCIe Gen.3 x1/USB |
| LAN/USB/COM | 6x COM (COM1 support RS232/422/485), 6x USB3.2 Gen.2, 2x USB3.2 Gen.1, 3x USB2.0 |
| Interface | 4x SATAIII (6Gb/s) |
| Size | 170 x 170 mm |
| Operating temperature | -10~50°C |
| Memory type | 2x DDR5 4800MHz up to 64GB, non-ECC |
| DDR | SO-DIMM |
Processor:
- Intel® 12th/13th LGA1700 Socket Processor (Max.65W TDP)
- Intel® Q670E Express Chipset
- AMI 256Mb Flash ROM BIOS
Model:
- MI225Q6700
- MI225Q6702 (onboard TPM2.0)
Memory:
- 2x Dual CH non-ECC DDR5 4800MHz SDRAM SO-DIMM up to 64GB
Product features:
- 1x 10/100/1000 Base-TX & 1x 10/100/1000/ 2500 Base-TX Ethernet Ports
- 1x HDMI, 1x DP, 1x VGA, 1x LVDS/eDP
- 6x COM (COM1 support RS232/422/485)
- 6x USB3.2 Gen.2, 2x USB3.2 Gen.1, 3x USB2.0
- 1x PCIe Gen.4 x16 slot, 1x M.2 M-Key (2280) support NVMe, 1x M.2 M-Key (2242) support NVMe, 1x M.2 E-Key (2230) support CNVi, 1x M.2 B-key support 4G module
- 4x SATAIII (6Gb/s) support RAID 0,1,5,10
- Support Onboard TPM2.0 (MI225Q6702 only)
- Windows 10, Windows 11, Linux
Usage:
- Edge Computing, Digital Signage, Factory Automation, Digital Security
Need some advice?
Call us at +420 515 917 670
Why EMKO IPC?

Czech custom manufacturing
Production takes place directly at our facility, we do not import any semi-finished products.

Structural durability
Our structures are designed for safe use.

Warranty
We provide a long-term warranty on all our products.

Over 10,000 projects completed
Our implementations can be found all over the world.





